Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1.12.1960

V tento deň v roku 1960 zajala konžská armáda Patricea Lumumbu, prvého legálne zvoleného premiéra Republiky Kongo. O niekoľko týždňov ho popravili zastrelením a jeho telo rozpustili v kyseline.

Patrice Eméry Lumumba sa narodil 2. júla 1925 v dedine Onalua v oblasti Sankuru v provincii Kasai. Získal len základné vzdelanie v miestnej protestantskej misionárskej škole, pretože belgická administratíva neponúkala verejné stredné školy pre pôvodných obyvateľov. Navštevoval školu pre poštových úradníkov v Léopoldville (dnes Kinshasa), písal básne a články do konžskej tlače.

V roku 1955 sa stal regionálnym šéfom odborov, združujúcich vládnch zamestnancov. V októbri 1958 pomáhal založiť celonárodnú politickú stranu Mouvement National Congolais (MNC) s cieľom pritiahnuť aj ďalších politických a etnických vodcov. V decembri 1958 sa Lumumba zúčastnil Panafrického kongresu v ghanskej Akkre. Vďaka tomu sa prehĺbil jeho záujem o panafrikanizmus, radikálny nacionalizmus a ešte viac začal presadzovať nezávislosť Konga.

Pre svoje aktivity sa snažil získať pomoc v komunistickom hnutí. Stretol sa s Gerasimovom a spriatelil sa aj s predstaviteľmi Belgickej komunistickej strany. Jeho politická činnosť v krajine, ktorá formálne patrila do sféry vplyvu západoeurópskeho štátu, prišla Sovietom vhod. Lumumbova smrť preto vyvolala veľký medzinárodný ohlas, a tiež protesty predovšetkým v krajinách tretieho sveta a východného bloku. Viac v článku na HistoryLab.sk

Prvého konžského premiéra jeho oponenti zastrelili a telo rozpustili v kyseline

 

 

Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.