Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1955-12-01

Roku 1955 počas jazdy v autobuse odmietla Rosa Parksová vstať.

Rosa Parks

V časoch segregácie a rasovej diskriminácie platil v americkom meste Montgomery v Alabame zákon, podľa ktorého  mohli v prednej časti autobusu sedieť len bieli. Do prostrednej časti si síce smeli sadnúť aj čierni, prípadne „farební“ občania, ale ak si tam sadol hoci len jeden biely, museli uvoľniť celý rad. Rosa Parksová si sadla do stredu autobusu, no po príchode bieleho občana odmietla vstať. Privolaná polícia jej udelila pokutu 14 dolárov. Toto gesto vyvolalo silnú reakciu. Černošské obyvateľstvo začalo bojkotovať verejnú dopravu a solidaritu s protestami preukázali aj čierni taxikári, ktorí po celý čas vozili čiernych pracujúcich do práce za symbolické ceny. O pol roka na to Federálny súd USA rozhodol, že politika rasovej segregácie nie je v súlade s ústavou USA. Jedným z iniciátorov bojkotu bol baptistický pastor Martin Luther King. Celá udalosť je považovaná za zrod afroamerického hnutia za občianske práva.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar