Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1780-06-01

roku 1780 sa narodil pruský generál a slávny vojenský teoretik Carl von Clausewitz.
Počas svojho života sa zúčastnil mnohých ťažení. Bojoval v tých najvýznamnejších bitkách protinapoleonskych vojen ako boli napríklad bitky pri Jene, Borodine či Waterloo. Po vojne Clausewitz pôsobil ako riaditeľ Kriegsakademie, kde pôsobil do roku 1830. V tomto roku sa vrátil do aktívnej služby v armáde kedy bol  bol vymenovaný za náčelníka štábu armády, ktorú Prusko vyslalo k poľským hraniciam v reakcii na novembrové povstanie.V roku 1831 prevzal Clausewitz velenie tejto armády, pričom sa v tomto období musel vysporiadať hlavne s rastúcou epidémiou cholery, ktorá v tedy zasiahla Európu. Krátko nato, 17. novembra 1831, tej istej chorobe podľahol.

Carl von Clausewitz, napriek svojim rozsiahlym bojovým skúsenostiam, bol prevažne vojnovým teoretikom. Pozorne si zaznamenával všetky dôležité vojnové aspekty, ktoré pozoroval. Jeho celoživotným, avšak nie celkom dokončeným dielom je kniha O vojne (nem. Vom Kriege), ktorú vydala po jeho smrti v roku 1832 manželka Marie von Brühl. Dielo bolo oproti súdobým prácam charakteristické výraznými filozofickými prvkami. V knihe si pozorne všímal nové javy – v jeho dobe to bola všeobecná mobilizácia a vojnová propaganda. Vyvodzoval z toho, že do vojnového konfliktu sa bude zapájať celý národ (nie už len jeho armáda) a že jeho cieľom má byť celkové zničenie nepriateľa. Jedným z jeho najznámejších výrokov, ktorý sa cituje dodnes je:  „Vojna je len pokračovaním politiky inými prostriedkami“

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar