Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1939-04-01

Roku 1939 skončila španielska občianska vojna .

Španielska občianska vojna bola jedným z najkrvavejších konfliktov 20. storočia. V konflikte proti sebe stáli  prevažne ľavicoví Republikáni bojujúci na strane oficiálnej vlády Španielskej republiky a pravicoví Nacionalisti, ktorí boli neskôr nazývaní frankisti podľa generála Franca, ktorý sa v priebehu vojny stal ich hlavným vodcom. Samozrejme, ide len o všeobecné delenie a každý z bojujúcich táborov obsahoval rozmanité názorové smery, čo hlavne v prípade obrancov republiky spôsobovalo veľké komplikácie.

Napriek tomu, že Spoločnosť národov obhajovala politiku nezasahovania a vyhlásila aj zbraňové embargo, do konfliktu na oboch stranách významne zasiahli zahraničné sily. Na strane frankistov to bolo nacistické Nemecko a fašistické Taliansko a na strane republikánov od októbra 1936 Sovietsky zväz.  Na strane republikánov pôsobili aj dnes už legendárne dobrovoľnícke jednotky tvorené príslušníkmi iných štátov – tzv. interbrigády. V ich radoch by sme našli aj občanov Československa a dokonca vznikli aj československé jednotky ako napr. Pešia čata Klementa Gottwalda a prápor TG Masaryk.

Napriek dlhodobému odporu republikánov vojna skončila víťazstvom lepšie vyzbrojených frankistov. Nasledovalo dôkladné „očistenie“ španielskej spoločnosti od všetkého, čo pripomínalo druhú republiku. Boli zrušené odbory a politické strany. Boli zničené alebo neprístupné rady archívov, nepohodlní jedinci boli často uväznení, nútení odísť do exilu či zavraždení. Veľká časť obetí konfliktu nebola výsledkom bojov, ale hromadných popráv. Jednou z najznámejších obetí je básnik Federico García Lorca, ktorého v roku 1936 zavraždili frankisti. Jeho pozostatky sa dodnes nepodarilo nájsť.

Vojna predstavovalo v mysliach mnohých súčastníkov zápas medzi  „tyraniou a demokraciou“ či „fašizmom a slobodou“. Heslo, ktoré zaznievalo v Československo „Pri Madride sa bojuje o Prahu!“ bolo vskutku prorocké. Boje v Španielsku predstavovali totiž priestor, kde si či už nacistické Nemecko alebo komunistický Sovietsky zväz vyskúšali nové zbrane a taktiky, ktoré neskôr použili počas druhej svetovej vojny. Ako príklad môžeme uviesť nemeckú légiu Kondor a bombardovanie mesta Guernica.

Franco zostal pri moci až do svojej smrti v roku 1975 a bol pochovaný v Santa Cruz del Valle de los Caídos (Svätý Kríž Údolia Padlých), mieste ktoré bolo, postavené v krutých podmienkach politickými väzňami na počesť frankistov, ktorí zahynuli v bojoch španielskej občianskej vojny. Franco a jeho činy dodnes rozdeľujú španielsku spoločnosť, čoho ukážkou je aj to, že jeho telo bolo v roku 2019, na príkaz vlády, exhumované a zverené rodine.

 

 

 

 

 

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar