Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1950-02-01

Roku 1950 podpísal Sovietsky zväz s Čínskou ľudovou republikou zmluvu o priateľstve a vzájomnej pomoci.

Stalin, Truman a Churchill na Postupimskej konferencii

Stalin síce musel urobiť niektoré ústupky, ako napríklad stiahnuť sa z prístavu Lü-šun-kchou (predtým Port Arthur), ale celkovo bolo nové spojenectvo prísľubom novej strategickej situácie v neprospech USA. Strata Číny bola pre USA citeľným neúspechom. Prezident Truman sa za to ocitol pod paľbou kritiky z radov republikánov, menovite napríklad Josepha McCarthyho z Wisconsinu. Ten ho naviac vinil z toho, že kryje komunistov vnútri americkej administratívy. Truman a jeho spolupracovníci dokonca zvažovali v prípade Číny možnosť ozbrojenej intervencie. Tú ale nakoniec zavrhli ako príliš nákladnú a s neistým výsledkom. Maov režim navyše vyhodnotili ako príliš zaostalý a chudobný na to, aby výrazne posilnil ekonomicko-vojenské kapacity Moskvy. Viac sa napätí medzi ZSSR a USA a o eskalácii studenej vojny v 50. rokoch dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/studena-vojna/stalin-versus-truman-studena-vojna-eskaluje/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar