Japonskí archeológovia objavili loď, ktorá prináša nové poznatky do dejín východnej Ázie. Vrak lode pravdepodobne súvisí s mongolskou inváziou do Japonska, ktorá sa uskutočnila pred viac ako 700 rokmi.

Vrak mongolskej lode

Pri meste Matsuura (prefektúra Nagasaki) archeológovia z miestnej univerzity objavili vrak lode, ktorý súvisí pravdepodobne s pokusmi mongolského panovníka Kublaj-chána (1260 – 1294) dobyť Japonsko.

Mongoli podnikli dve vojenské výpravy proti japonským ostrovom. Rozhodujúce bitky sa odohrali na severnom pobreží ostrova Kjúšu. Pri spomínanom prístave Matsuura sa už v minulosti nachádzali artefakty z oboch vojenských výprav (1274 a 1281).

Prvej výprave sa japonskí samuraji ubránili sami, počas druhej im pomohol božský vietor – kamikadze. Invázie v roku 1281 sa podľa písomných prameňov zúčastnilo až 4 400 lodí. Práve staroveký tajfún mohol potopiť aj nedávno objavenú loď. Našla sa pomocou sonaru v hĺbke okolo 14 metrov. Už v minulosti (2011) sa v oblasti (asi 2 km od aktuálneho nálezu) našlo podobné plavidlo. Najnovší nález je však lepšie zachovaný. Súvislosť s mongolskou inváziou potvrdzujú nálezy čínskeho porcelánu.

V nasledujúcom roku bude výskum pokračovať a bádatelia sa pokúsia vyzdvihnúť celý vrak. Obdobie mongolskej invázie patrí medzi najslávnejšie obdobie japonských dejín.

Použitá literatúra

Obrazová príloha: www.archaeology, University of the Ryukyus/Matsuura City

Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je autorom knihy Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách.