Fenomenálny archeologický nález sa podarilo objaviť v Anglicku. Objav bude určite patriť medzi najväčšie svetové poklady mincí.

Najnovší nález britských archeológov pochádza z anglického kraja East Devon. Predbežné analýzy hovoria, že poklad obsahuje 22 tisíc rímskych mincí, ktoré archeológovia datovali do obdobia medzi rokmi 260 až 350 po Kr. Väčšina z nich je vo veľmi dobrom stave. Na objav síce upozornili hľadači pokladov, ale archeológovia ho držali v tajnosti, aby zabránili ďalšiemu vykrádaniu lokality. Samotný poklad vyberali archeológovia zo zeme tri dni, potom ešte spravili výskum okolia.

Jedna z objavených mincí

Na mnohých minciach sú portréty rímskeho cisára Konštantína I. (306 – 337 po Kr.) a jeho rodiny. Niektoré z mincí razili pri príležitosti vzniku nového hlavného mesta Rímskej ríše – Konštantínopolu (dnes Istanbul), ktoré založil práve cisár Konštantín I. Našli sa viaceré kovové razby (napríklad zlaté).

Podľa všetkého pôjde o piaty najväčší poklad rímskych mincí z územia Veľkej Británie (napríklad poklad z ostrova Jersey obsahoval okolo 70 tisíc mincí) a tak isto bude patriť medzi veľké objavy z celého územia Rímskej ríše. Momentálne sa spracováva v Britskom múzeu.

 


Použitá literatúra

http://www.archaeology.org/news/2551-roman-hoard-britain-largest-coins-england-empire

http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/the-seaton-down-hoard-amateur-metal-detector-uncovers-22000-roman-coins-9758483.html

http://www.historyweb.sk/clanky/detail/kde-ludia-schovali-najvacsie-poklady

Obrazová príloha: British Museum, Exeter City Council

Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je autorom knihy Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách.