Starovek

Uzrie Nefertiti opäť slnečné lúče?

Britský archeológ Nicolas Reeves predstavil nové informácie, podľa ktorých našiel dôkaz, že kráľovná Nefertiti mohla byť tajne pochovaná v Tutanchamónovej hrobke.

Busta Nefertiti dnes umiestnená v Berlínskom múzeu

Nefertiti, kráľovná 18. dynastie a hlavná manželka kacírskeho faraóna Achnatona, je jednou z najznámejších kráľovien starovekého Egypta. Preslávila ju najmä jej krása, no okrem toho aj podpora manžela v náboženskej reforme, keď spolu zavrhli staré božstvá Egypta a povýšili nad ne jediného boha – Atona – slnečný kotúč. Nefertitina smrť a jej posledné roky v Amarne (vtedajšom hlavnom meste v strednom Egypte – Achetaton) boli až doteraz zahalené tajomstvom. No Nicolas Reeves možno našiel dôkaz, že „Kráska, ktorá prichádza“ (tak znie Nefertitino meno v preklade) by mohla byť pochovaná v doteraz neobjavených priestoroch hrobky jej nevlastného syna Tutanchamóna.

 

Miestnosti X a Y

Minuloročné skeny stien Tutanchamónovej hrobky s vysokým rozlíšením, urobené madridskými špecialistami na konzerváciu pamiatok, upútali Reevesovu pozornosť potom, čo na dvoch stenách spozoroval niekoľko štrbín a prasklín. Tie podľa neho dokazujú existenciu dvoch miestností, ktoré boli zámerne zamurované a omietnuté, aby zostali utajené. Kým miestnosť X orientovaná na západ by mala byť skladom z Tutanchamónovej éry, severná miestnosť Y by mala byť pokračovaním hrobky KV 62 (King’s Valley – tzv. Údolie kráľov, pozn. autorky) objavenej v roku 1922 Howardom Carterom, a teda potenciálnym miestom posledného odpočinku Nefertiti.

Netradičné fakty o KV 62

Nové náčrty Tutanchamónovej hrobky podľa vlaňajších skenov

Existenciu ďalšej pohrebnej komory by mal dokazovať aj fakt, že KV 62 je netradične malá (tvoria ju iba 4 malé miestnosti) a pri jej otvorení v r. 1922 bola neprimerane preplnená predmetmi

vysokej kvality, kontrastujúcimi s jednoduchosťou hrobky. Nicolas Reeves tvrdí, že kým niektorí egyptológovia dekoráciu predmetov z hrobky prešli bez povšimnutia, on si všimol, že väčšina z nich pochádza od Tutanchamónových predchodcov. Podiel „recyklovaných“ predmetov v hrobke sa podľa najnovších zistení blíži k 80 % a zahŕňa veľké pozlátený sarkofág, rakvy, zlatú masku a kanopické nádoby. Predmety pritom Reeves rozdeľuje do dvoch kategórií:

1. predmety určené do pohrebnej výbavy samotného Achnatona – tvoria menšiu časť,

2. predmety, ktoré mali byť pripravená pre Achnatonovho tajomného spoluvládcu, známeho pod menom Anchcheperure Neferneferuaton – tvoria väčšiu časť.

Proporcie tela, ikonografia a nápisy tohto spoluvládcu nasvedčujú, že išlo o ženu, s najväčšou pravdepodobnosťou o hlavnú kráľovskú manželku Neferneferuaton-Nefertiti. Jej tituly dokazujú, že bola spoluvládkyňou svojho manžela a možno po jeho smrti aj faraónom. Navyše orientácia jej pohrebnej komory na sever by zodpovedala orientácii typickej pre kráľovné alebo princezné.

Popredný britský egyptológ a archeológ Arizonskej univerzity však sám vyzýva k zdržanlivosti. Ak by sa však teória potvrdila, podľa jeho vlastných slov by išlo o „najväčší archeologický objav všetkých čias.“

Dodatok: Dr. Mamdouh El Damaty, minister pre správu pamiatok Egypta, sa dnes po svojom návrate z Japonska konečne vyjadril k hypotéze Nicolasa Reevesa. Povedal, že sa na neho plánuje obrátiť, aby zistil vedecké fakty, ktoré britského archeológa viedli k už medializovaným záverom. Minister tiež podotkol, že egyptská vláda chce čo najskôr preštudovať pravdivosť teórie Dr. Reevesa.

Použitá literatúra

Obrazová príloha

N. Reeves, Wikipedia

Paulína Šútorová, MA

MA Paulína Šútorová – vyštudovala egyptológiu na Swansea University vo Walese. V rámci štúdia, vedeckej činnosti a svojich viacerých článkov uverejnených v rôznych vedecko-popularizačných časopisoch sa venuje predovšetkým hieroglyfickým textom, egyptskej epigrafike a literatúre ako aj dejinám a umeniu Novej ríše. Jej špecializáciou sú egyptské kráľovné. Zúčastnila sa archeologického výskumu na Tel el-Rétabí a je súčasťou South Asasif Conservation Project.

Najnovšie články

Aká bola cena francúzskej revolúcie?

Posledné roky pred vypuknutím veľkej francúzskej revolúcie sa niesli v znamení neriešiteľnej finančnej situácie a prázdnej štátnej…

29. novembra 2022

Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické nebo

Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami bolo obdobím fascinácie diaľkovými letmi a dobývaním oblohy. To využili…

24. novembra 2022

Bola Nefertiti Tutanchamonovou matkou?

Najpopulárnejšia, najospevovanejšia, najtajomnejšia... Áno, reč je o Nefertiti – kráľovnej starovekého Egypta. Preslávila ju najmä…

15. novembra 2022

Prečo je toľko starovekých sôch nahých?

Túto podvratnú otázku dostal pri návšteve múzea od svojho študenta Garrett Ryan, v tom čase učiteľ…

11. novembra 2022

Aké sú najrozšírenejšie mýty o zlatom faraónovi Tutanchamonovi?

Objav Tutanchamonovej hrobky sa dá považovať za archeologický objav storočia. Fascinácia týmto objavom – doslova…

7. novembra 2022

Recenzia na nového Červenáka: Z Kansasu do Jelšavy alebo western na hornouhorský spôsob

Vymáhanie zákona na rozľahlých pláňach divokého západu neskončilo práve idylicky a slovenský emigrant Adam Šarkan sa…

4. novembra 2022