Britský archeológ Nicolas Reeves predstavil nové informácie, podľa ktorých našiel dôkaz, že kráľovná Nefertiti mohla byť tajne pochovaná v Tutanchamónovej hrobke.
Nefertiti, kráľovná 18. dynastie a hlavná manželka kacírskeho faraóna Achnatona, je jednou z najznámejších kráľovien starovekého Egypta. Preslávila ju najmä jej krása, no okrem toho aj podpora manžela v náboženskej reforme, keď spolu zavrhli staré božstvá Egypta a povýšili nad ne jediného boha – Atona – slnečný kotúč. Nefertitina smrť a jej posledné roky v Amarne (vtedajšom hlavnom meste v strednom Egypte – Achetaton) boli až doteraz zahalené tajomstvom. No Nicolas Reeves možno našiel dôkaz, že „Kráska, ktorá prichádza“ (tak znie Nefertitino meno v preklade) by mohla byť pochovaná v doteraz neobjavených priestoroch hrobky jej nevlastného syna Tutanchamóna.
Minuloročné skeny stien Tutanchamónovej hrobky s vysokým rozlíšením, urobené madridskými špecialistami na konzerváciu pamiatok, upútali Reevesovu pozornosť potom, čo na dvoch stenách spozoroval niekoľko štrbín a prasklín. Tie podľa neho dokazujú existenciu dvoch miestností, ktoré boli zámerne zamurované a omietnuté, aby zostali utajené. Kým miestnosť X orientovaná na západ by mala byť skladom z Tutanchamónovej éry, severná miestnosť Y by mala byť pokračovaním hrobky KV 62 (King’s Valley – tzv. Údolie kráľov, pozn. autorky) objavenej v roku 1922 Howardom Carterom, a teda potenciálnym miestom posledného odpočinku Nefertiti.
Existenciu ďalšej pohrebnej komory by mal dokazovať aj fakt, že KV 62 je netradične malá (tvoria ju iba 4 malé miestnosti) a pri jej otvorení v r. 1922 bola neprimerane preplnená predmetmi vysokej kvality, kontrastujúcimi s jednoduchosťou hrobky. Nicolas Reeves tvrdí, že kým niektorí egyptológovia dekoráciu predmetov z hrobky prešli bez povšimnutia, on si všimol, že väčšina z nich pochádza od Tutanchamónových predchodcov. Podiel „recyklovaných“ predmetov v hrobke sa podľa najnovších zistení blíži k 80 % a zahŕňa veľké pozlátený sarkofág, rakvy, zlatú masku a kanopické nádoby. Predmety pritom Reeves rozdeľuje do dvoch kategórií:
1. predmety určené do pohrebnej výbavy samotného Achnatona – tvoria menšiu časť,
2. predmety, ktoré mali byť pripravená pre Achnatonovho tajomného spoluvládcu, známeho pod menom Anchcheperure Neferneferuaton – tvoria väčšiu časť.
Proporcie tela, ikonografia a nápisy tohto spoluvládcu nasvedčujú, že išlo o ženu, s najväčšou pravdepodobnosťou o hlavnú kráľovskú manželku Neferneferuaton-Nefertiti. Jej tituly dokazujú, že bola spoluvládkyňou svojho manžela a možno po jeho smrti aj faraónom. Navyše orientácia jej pohrebnej komory na sever by zodpovedala orientácii typickej pre kráľovné alebo princezné.
Popredný britský egyptológ a archeológ Arizonskej univerzity však sám vyzýva k zdržanlivosti. Ak by sa však teória potvrdila, podľa jeho vlastných slov by išlo o „najväčší archeologický objav všetkých čias.“
Dodatok: Dr. Mamdouh El Damaty, minister pre správu pamiatok Egypta, sa dnes po svojom návrate z Japonska konečne vyjadril k hypotéze Nicolasa Reevesa. Povedal, že sa na neho plánuje obrátiť, aby zistil vedecké fakty, ktoré britského archeológa viedli k už medializovaným záverom. Minister tiež podotkol, že egyptská vláda chce čo najskôr preštudovať pravdivosť teórie Dr. Reevesa.
Použitá literatúra
Obrazová príloha
N. Reeves, Wikipedia
Koniec prvej svetovej vojny a rozpad Rakúsko-Uhorska so sebou priniesol nielen vznik nových štátov, ale aj…
Historický film je veľmi vďačný, avšak aj nesmierne náročný žáner. Platí to pre filmových tvorcov,…
Obľúbená, skoro „rozprávková“ metafora hovorí, že mávnutie motýlích krídiel v Brazílii môže spôsobiť tornádo v Texase. Existuje…
Jazyková situácia Nórska je na európske pomery unikátny fenomén. Nórčina, severogermánsky jazyk, ktorým hovorí približne…
Michelle Brown z Londýnskej univerzity vo svojej novej knihe Bede and the Theory of Everything (Beda a teória…
Vznik Československa po Veľkej vojne, ktorá sa neskôr po vypuknutí ešte väčšieho konfliktu stala 1.…