Izraelskí archeológovia ohlásili objav prvého divadla z rímskej éry v starom jeruzalemskom meste, ktoré sa tak zároveň stalo prvou veľkou známou verejnou stavbou z tohto obdobia vôbec.

Jeruzalem patrí k najstarším mestám na svete. Izraelčania i Palestínci ho považujú za svoje hlavné mesto, pre Židov je najposvätnejším mestom na svete, pre moslimov tretím najposvätnejším a pre kresťanov má tiež svoj nespochybniteľný význam. V roku 70 n. l. bolo mesto počas prvej židovskej vojny (66 – 73 n. l.) po sedemmesačnom obliehaní dobyté a zničené rímskym vojskom pod velením budúceho cisára Tita. Po dobytí mesta bol strhnutý aj tzv. Druhý chrám, centrálna svätyňa židovstva, ktorý dal koncom 1. stor. pred n. l.  prebudovať Herodes Veľký a ktorý už potom nebol nikdy obnovený. Do dnešných dní sa z chrámu zachovala iba časť vonkajšieho opevnenia nazývaná Západný múr alebo známejšie Múr nárekov. A práve pod ním sa teraz pri dvojročnom archeologickom výskume v osemmetrovej hĺbke našlo malé rímske divadlo.

„To, čo sa dialo na Chrámovej hore medzi deštrukciou Druhého chrámu a moslimskou érou, je jednou z hádaniek, ktoré ešte musíme vyriešiť,“ hovorí archeológ Dr. Joe Uziel, jeden z členov objaviteľského tímu. Objav divadla z rímskej éry tak potvrdzuje antické správy o existencii tohto druhu stavieb v meste, ktoré sa po svojom dobytí a zničení stalo rímskou kolóniou známou pod menom Aelia Capitolina a volalo sa tak až do svojho dobytia Arabmi v roku 638. Plán cisára Hadriána (117 – 138) na obnovu mesta a vybudovanie rímskej kolónie stál zrejme za vypuknutím povstania Bar Kochbu (tretia židovská vojna 132 – 136), ktoré pravdepodobne zapríčinilo aj nedostavanie objaveného divadla. Rimania s veľkými ťažkosťami potlačili aj toto povstanie a jeho následky boli pre Židov hrozivé – okrem množstva popráv a odvedenia množstva Židov do otroctva im bolo zakázané ich náboženstvo a odopretý vstup do Jeruzalema. Nádeje Židov na obnovu vlastného štátu sa na celé storočia rozplynuli.

Archeologický výskum bude na mieste pokračovať ešte ďalších šesť mesiacov a očakávajú sa ďalšie nálezy aj z obdobia staršieho Prvého chrámu. Potom by malo byť nálezisko prístupné aj verejnosti. V každom prípade nález rímskeho divadla naznačuje, že Jeruzalem nebol v tomto období len zničenou krajinou nikoho s rímskymi légiami naokolo, ale život i kultúra v ňom pokračovali aj naďalej.

Literatúra

https://www.timesofisrael.com/massive-section-of-western-wall-and-roman-theater-uncovered-after-1700-years/

https://phys.org/news/2017-10-israel-uncovers-section-western-wall.html

Obrazová príloha:  F. Hayez

Roman foto scaled e1664540891421 - Objavili rímske divadlo pod Múrom nárekov

Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).