Starovek

Kelti z Bratislavy

Autor/ka

Po úspechu výstavy „Etruskovia z Perugie“, ktorú v Bratislavskom hrade pred viac ako rokom navštívilo cez 30 000 návštevníkov otvárame výstavu Kelti z Bratislavy. Rovnomerná výstava bola recipročne v júli 2016 v talianskej Perugie, ktorá je už od roku 1962 partnerským mestom Bratislavy. „Výstava dokazuje, že obe mestá udržiavali od nepamäti obchodné vzťahy,“ vyjadrila sa o výstave viceprimátorka pre kultúru mesta Perugia. Výstavu Kelti z Bratislavy môžu návštevníci SNM – Historického múzea v suteréne paláca Bratislavského hradu vidieť od 14. decembra 2016 do 1. októbra 2017.

Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale i objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida. Na hradnom vrchu sa našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery regiónu. Obyvatelia týchto domov si zavolali rímskych remeselníkov, aby im vybudovali sídla podobné tým v Itálii. Výskumy v posledných rokoch ponúkli nový pohľad na interpretáciu nielen dejín Bratislavy, ale aj širšieho priestoru v oblasti stredného Dunaja.

Kelti na územie Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy; svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu, priniesli nožnice či rotačný žarnov.

Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska a práve preto nie náhodou Biatec z Bratislavy je aj symbolom Národnej banky Slovenska.

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, kedy na území mesta žili Kelti. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy bude línia pre deti s interaktívnymi úlohami.

Príprava a realizácia výstavy bola financovaná v rámci Prioritného projektu Ministerstvom kultúry SR a SNM – Historickým múzeom v Bratislave.

 

Otváracie hodiny múzea

V zimnej sezóne od 1. novembra do 31. marca:

otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 h, posledný vstup o 16.00 h

V letnej sezóne od 1. apríla do 31. októbra:

otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h, posledný vstup o 17.00 h

Organizátori výstavy:

Slovenské národné múzeum, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave, Múzeum mesta Bratislavy

Komisári výstavy:

 Margaréta Musilová, Peter Barta,Igor Bazovský

Partneri výstavy: 

 Ministerstvo kultúry SR, Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Pamiatkový úrad SR

Kurátori výstavy:

Igor Bazovský, Peter Barta, Marek Budaj, Anton Fiala, Katarína Harmadyová, Margaréta Musilová, Branislav Resutík

Najnovšie články

Keď Íri bojovali za svoju slobodu II.

V minulej časti sme sa venovali pôsobeniu revolučnej Spoločnosti zjednotených Írov a francúzskemu pokusu o inváziu v roku…

31. mája 2023

Chaviva Reicková bojovala proti nacistom až do konca

Chaviva Reicková patrí medzi najzaujímavejšie postavy odboja na Slovensku počas druhej svetovej vojny. Žena, ktorá…

29. mája 2023

Krav maga vznikla v uliciach Bratislavy

Prvá československá republika bola demokratickým štátom, ktorý uznal Židov za národnostnú menšinu. Vznikla Židovská strana…

25. mája 2023

Židovský národ by zničenie Izraela neprežil

Počiatok Izraelsko-palestínskeho konfliktu môžeme datovať niekde na koniec 19. storočia, keď sa na územie dnešného…

24. mája 2023

Keď Íri bojovali za svoju slobodu I.

Írsky osud je v mnohých ohľadoch podobný slovenskému. Nemožno neobdivovať húževnatosť, s ktorou sa Írom podarilo dosiahnuť…

23. mája 2023

Príbeh chlapca, ktorý zažil izraelsko-palestínsky konflikt na vlastnej koži

Júsuf Bašír vyrastal v pásme Gazy v nepredstaviteľných podmienkach druhej intifády – palestínskeho povstania. Bašírovci sa stali…

22. mája 2023