Rogan a Goryvlad. Černokňažník, zdatný bojovník s magickou mocou a magickým mečom a vodca záhrobnej vlčej svorky, jeho verný, hrozivý a papuľnatý spoločník.  Známa démonická dvojica bojujúca s besmi i rovnako neľútostnými ľudskými nepriateľmi v historických reáliách raného stredoveku sa po troch rokoch vracia v novom príbehu.

Ten sa na rozdiel od predchádzajúceho dvojrománu už podľa názvu odohráva opäť na našom území a privádza na scénu aj známe historické osobnosti našich dejín. Spisovateľ Juraj Červenák sa tak po relatívne (na jeho pomery) dlhšom čase, vyplnenom ďalším dielom historicko-dobrodružnej ságy o kapitánovi Báthorym (Železný polmesiac), a predovšetkým mimoriadne úspešne rozbehnutou historicko-detektívnou sériou o svojráznej dvoj-trojici vyšetrovateľov vážnych zločinov v habsburskom cisárstve za vlády Rudolfa II., vracia k svojím prvotným literárnym hrdinom. A je to návrat rozhodne zaujímavý, aj z historického hľadiska.

Pribina a Mojmír

V najnovšom roganovskom príbehu patria totiž k hlavným protagonistom aj dve dobre známe postavy z našich raných dejín: moravské knieža Mojmír, a hlavne mladý následník kniežacieho stolca z Nitry kňažic Pribina. Obaja, ešte spolu s kniežaťom Kvašnjom z Gradu (už fiktívna postava, svojím mohutným vzrastom však možno inšpirovaná Arnoldom z Grazu), prichádzajú na hradisko Devín, aby sa uchádzali o ruku krásnej dcéry miestneho vládcu Lučivoja. Ten sa po nečakanej smrti oboch svojich synov rozhodol ponúknuť s dcérinou rukou aj vládu nad svojím neveľkým, ale strategicky významným kniežatstvom. Nebude to však zadarmo. Nádejných pytačov čaká ťažká úloha: poradiť si s prízrakmi, ktoré vyčíňajú na neďalekom kopci Kobyla a ktoré pripravili o život aj Lučivojovho mladšieho syna. V Pribinovom sprievode, cestou z Nitry vďaka rôznym nepríjemným nehodám značne oklieštenom, sú aj Rogan s Goryvladom. Nadprirodzenú pomoc má vo svojom sprievode ale aj knieža Kvašnja a ambiciózne knieža Mojmír má zase v zálohe svoju silnú armádu. Všetko však nakoniec dopadne úplne inak a miesto svadby a šťastného konca-zvonca čitateľa čaká poriadna…, no ale veď sme vo fantasy, nie v rozprávke.

 

Historický príbeh?

002 MGP 7195 - Prízraky na Devíne
Juraj Červenák (Foto: Marián Garai)

A nie sme, samozrejme, ani v historickom príbehu, hoci postavy Mojmíra a Pribinu, sídla Bojnohrad, Nitra, Preslav a v neposlednom rade Devín, boj medzi nastupujúcim kresťanstvom (Mojmír) a pomaly ustupujúcim pohanstvom (Pribina), a v podstate i odkaz na jednu známu devínsku legendu rámujú tento dobrodružný príbeh skutočnými dejinami. O tých však na druhej strane máme len skromné informácie, takže fantázia sa môže rozbehnúť naplno. Autorovi sa podarilo nekompletnú mozaiku faktov dokonale vyťažiť a funkčne zakomponovať do svojho fantastického príbehu. Spolu s hrdinami tak vstupujeme do sídiel opísaných na základe poznatkov archeologických výskumov, prostredníctvom Mojmírovho oportunistického kresťanstva a postupne váhajúceho Pribinovho pohanstva sme tiež svedkami jedného zo zásadných zlomov v ideových dejinách našich slovanských predkov, ale aj do budúcnosti tušeného a dejinami potvrdeného ovládnutia Nitrianskeho kniežatstva Moravským, a tým i vzniku Veľkej Moravy.

V prvom rade sme však v akčnom, dynamicky ubiehajúcom a množstvom fantastických bytostí a besov oplývajúcom príbehu. Od začiatku do konca je to divoká jazda, v prenesenom význame slova i doslova. Príbeh sa začína v Bojnohrade (Bojná), pokračuje v Nitre, aby sa strastiplnou cestou presunul do Preslavy (Bratislava) a vyvrcholil na neďalekom Devíne. Rogan so svojím vlčím druhom, a tiež Pribina, ktorý je v podstate tretím hlavným hrdinom, sa obracajú ako vládzu a idú z boja do boja, avšak celý čas pritom len padajú z jednej šlamastiky do druhej. Nakoniec svoju misiu dokážu splniť len s maximálnym úsilím a nemalou pomocou z nečakanej strany a jej úspech nech už posúdi každý čitateľ sám. S potešením však možno konštatovať, že ďalšia „roganovka“ sa nadmieru vydarila, svojou vyváženosťou, ľahkosťou,  vďaka návratu do našich končín a zakomponovaním zaujímavých historických prvkov zároveň prekonáva predchádzajúci „arkonský“ dvojromán, kde to autor s epickosťou a mytologickosťou predsa len trochu prehnal.

A na záver jedna dobrá rada: „Nikdy nenaserte domácich škriatkov, nech už majú akokoľvek milé meno.“

- Prízraky na Devíne

Bibliografická poznámka: Mojmír ako ničiteľ starých božstiev je spomínaný už v poviedke Z posvätnej vody zrodená (prvýkrát vyšla v časopise Pevnost č.1/2002, je to možno najlepšia roganovská poviedka vôbec a je to zároveň jediná Červenákova poviedka, ktorá vyšla aj v anglickom preklade, a to rovno v prestížnom americkom žánrovom magazíne Weird Tales). Pribina a zlá veštba, ktorá ohrozuje jeho život je zase základom pomerne rozsiahlej poviedky Keď vyjde slnko nad Zoborom (prvýkrát publikovaná v časopise Fantázia č. 25), z ktorej hlavného motívu (boj s Belbohovými démonmi) vyrástla následne aj celá románová séria. Obe poviedky si môžete prečítať v zbierke Vojna s besmi (Artis Omnis, 2011).

Prizraky na Devine1 - Prízraky na Devíne

Juraj Červenák: Prízraky na Devíne, cyklus Čierny Rogan. Artis Omnis : Žilina 2016. 232 strán, pevná väzba. ISBN 9788089718627.

Obrazová príloha: Artis Omnis, Marián Garai, Mišo Ivan

Roman foto scaled e1664540891421 - Prízraky na Devíne

Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).