Silvester Krčméry, lekár a človek svojej doby. Človek, ktorý celý svoj život veril v pravdu a v spravodlivosť. V tú pravdu a spravodlivosť, bez ktorej nemôže existovať zdravá ľudská spoločnosť. Spomenutých zásad sa vždy pevne držal, a to aj napriek tomu, že im obetoval možnosť prežiť komfortný život a vybudovať si kariéru v oblasti medicíny. Namiesto toho spoznal život za mrežami komunistických väzení a na „slobode“ postavenie občana druhej kategórie. Zo svojej cesty však nikdy neuhol. Každodenné nástrahy života zvládal v pevnej pozícii zásadového kresťana, na násilie a ústrky odpovedal pokorou, snahou o pochopenie, láskavosťou a odpustením.
Autobiografické dielo Silvestra Krčméryho rozpráva o udalostiach a zážitkoch, ktoré sa odohrali medzi jeho zatknutím a prepustením z výkonu trestu. V úvodnej kapitole sa venuje vlastnej pramennej základne – svojim zápiskom a spomienkam, a zároveň uvádza čitateľa do základných charakteristík doby, keď sa samotné rozprávanie začína. Celý príbeh je rozdelený do dvoch častí. Prvá sa v 10-tich kapitolách (príhodne nazvaných „úseky“) venuje obdobiu vyšetrovacej väzby a súdnych procesov (pojednávanie pred Vyšším vojenským súdom v Trenčíne a odvolacie pojednávanie pred Najvyšším vojenským kolégiom v Prahe). Autor počas vyšetrovania v réžii Štátnej bezpečnosti (ŠtB – komunistická tajná polícia) zažil na vlastnej koži väčšinu neslávne známych väzení v bývalom Československu (Praha-Ruzyň, Brno, Bratislava, Košice, Trenčín). V jednotlivých epizódach sa čitateľ postupne zoznamuje s obludným systémom produkujúcim justičné obete, a to prostredníctvom vlastných zážitkov autora, ako aj prostredníctvom sprostredkovaných zážitkov jeho spoluväzňov.
„Československý gulag“
Druhá časť knihy sa v šiestich kapitolách venuje obdobiu od odsúdenia po prepustenie. Sú v nej opísané pobyty v klasických väzniciach (Mírov a Banská Bystrica), ako aj v pracovných táboroch československého „gulagu“ v jáchymovskej oblasti. Neodmysliteľnou súčasťou spomienkovej knihy sú aj prílohy, ktoré obsahujú súdne dokumenty, listy z väzenia, autorove poznámky k jednotnému medzinárodnému jazyku a príprave na „vymývanie mozgu“, ako aj state od Michaela Novaka a Alojza Rakúsa. Súčasťou príloh je aj obrazová príloha zložená z fotografií.
V knihe sa čitateľ stretne s množstvom postáv, ktoré autor, či na kratší, alebo aj na dlhý čas, spoznáva. Sú to osoby z oboch strán pomyselnej hranice. Na jednej strane príslušníci ŠtB, vyšetrovatelia, prokurátori, sudcovia, dozorcovia a ďalší príslušníci väzenského personálu, na druhej strane, vyšetrovaní a väznení členovia cirkví, politickí odporcovia komunizmu, príslušníci inteligencie a mnohí ďalší prenasledovaní jedinci, ale aj bežní kriminálnici. Paradoxné sú stretnutia autora s uväznenými členmi Komunistickej strany Československa, príslušníkmi ZNB alebo aj ŠtB, ktorí sa v 50-tych rokoch stali obeťami systému, tzv. monsterprocesov proti vnútornému nepriateľovi. Krčméry sa snaží jednotlivcov opisovať podľa pravdy bez náznaku prikrášľovania. Teší sa z prítomnosti starých, ale aj nových priateľov a úprimne smúti, keď sa ich spoločné cesty na istý čas rozídu. U postáv stojacich na opačnej strane barikády sa nestretávame s postojom, ktorý by sa mal blížiť k nenávisti. Autor verný svojmu náboženskému cíteniu sa snaží pochopiť a uchopiť aj tých, ktorí ubližujú. A v konečnom dôsledku im odpúšťa.
Pravda
Silvester Krčméry zostáva verný pravde. Jasnej a niekedy aj nepríjemnej. Od odmietania vymysleného obvinenia, odmietania výpovedí a podpisovania protokolov až po odmietnutie žiadostí o predčasné prepustenie, pretože by tým priznal oprávnenosť trestu za činy, ktoré nikdy nespáchal. A práve to priznanie on chápal ako lož. Pravdivý je tiež v popisovaní jednotlivých postáv a cnosť pravdivosti používa ako jedno z hodnotiacich kritérií. Zostáva verný aj svojej viere, ktorá mu výdatne pomáha zachovať si pevný postoj voči brutálnej moci. Tento na prvý pohľad slabý jedinec bojuje svoj každodenný boj s pokorou a silou čestného muža. Táto kniha rozpráva príbeh muža, ktorého nikdy nezlomila moc.
Obrazová príloha : OZ Nenápadní hrdinovia, Artis Omnis,
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1941 Roku 1941 vyhlásilo Poľsko vojnu Japonsku. Viac info...