Pripravené na krst (foto: P. Harum)

Dňa 28. novembra 2012 bola v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ul. v Bratislave predstavená nová výpravná publikácia o jednej z najväčších osobností slovenských dejín Milanovi Rastislavovi Štefánikovi (1880 – 1919). Knihu predstavil jej autor Michal Kšiňan a akciu zaštítil francúzsky veľvyslanec na Slovensku J. E. pán Jean-Marie Bruno.

Akciu zaštítil francúzsky veľvyslanec na Slovensku J. E. pán Jean-Marie Bruno (s mikrofónom, foto: P. Harum)

Mgr. MAS Michal Kšiňan, PhD. (*1983), absolútny víťaz súťaže Študentská osobnosť roka 2010/2011, je predstaviteľ nastupujúcej generácie slovenských historikov. Osobnosti M. R. Štefánika sa venuje programovo už od začiatku svojej profesionálnej historickej dráhy – na túto tému vypracoval pod dvojitým vedením aj svoju dizertačnú prácu. Ako štipendista francúzskej i slovenskej vlády strávil viac ako rok v Paríži na Sorbonskej univerzite, kde mal možnosť študovať archívne dokumenty o Štefánikovi. V súčasnosti pôsobí ako vedecký pracovník v Historickom ústave SAV s výskumným zameraním na M. R. Štefánika, identity, francúzsku a slovenskú historiografiu.

Príhovor autora – Michal Kšiňan (foto: P. Harum)

Knihu vydalo vydavateľstvo CPRESS (súčasť mediálnej spoločnosti Albatros Media) v rámci edície Múzeum v knihe, ktorá je okrem svojej výpravnej obrazovej formy charakteristická predovšetkým interaktívnejším prístupom k čitateľovi. Do kníh sú vložené memorabílie a čitateľ má možnosť si verné kópie pôvodných dokumentov „ohmatať“, tak ako historik. Súčasťou knihy o Štefánikovi tak je napr. ukážka konceptu Štefánikovej diplomovej práce, diplom o udelení štátneho vyznamenania rytiera Čestnej légie či – z osobnejších – prepis Štefánikovej básne Emílii Chovanovej (jeho prvej láske).

Kniha si nájde svoje miesto nielen u záujemcov o slovenské dejiny a zvlášť o osobnosť M. R. Štefánika, ale aj u všetkých milovníkov pekných kníh a určite predstavuje viac ako atraktívnu alternatívu pre obdarovanie blízkych  na blížiace sa vianočné sviatky.

Internetové zdroje

Michal Kšiňan: Milan Rastislav Štefánik. 1. vyd. Praha : CPress (Albatros media) 2012. 64 strán, EAN 9788026401148.

Obrazová príloha: Albatros Media, P. Harum

Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).