Prvý diel trilógie o konci Rímskej republiky od anglického spisovateľa Bena Kanea sme už na HistoryWeb.sk recenzovali. Vydavateľstvo Vyšehrad prinieslo aj jeho pokračovania. Zlepšila sa ich kvalita? Sú ďalšie časti lepšie?

Ben Kane: Stříbrný orel

Áno, môžem povedať, že pokračovanie príbehu je výrazne lepšie. Druhý diel sa odohráva v Strednej Ázii, kde pokračujú osudy hlavných mužských hrdinov, ktorí sú súčasťou tzv. stratenej légie. Hlavná hrdinka zatiaľ získava postavenie v Ríme, aj keď prostredníctvom služby vo verejnom dome. Tretí diel sa odohráva v Egypte a v Ríme, no niektorí hrdinovia sa ako legionári zúčastnia Caesarových výprav počas občianskej vojny.

Do deja sa zapájajú aj reálne historické postavy, napríklad Marcus Iunius Brutus, ktorý sa „preslávil“ ako jeden z Caesarových vrahov. Priamo v deji vystupujú Pompeiovi generáli Labienus a Petreius. Samozrejme, v knihe sa ako postava objaví aj samotný Gaius Iulius Caesar.

Ben Kane sa v knihách snaží pridržiavať historických prameňov, hoci ich niekedy prispôsobí pre potreby svojho príbehu. Napríklad nočnú bitku v Alexandrii medzi Caesarovými jednotkami a Egypťanmi prepísal podľa historických záznamov, ale zmenil číslo légie. Caesara pri tejto bitke sprevádzala 27. légia, ale autor použil 28 légiu, pretože potreboval, aby sa jeden z hrdinov zúčastnil bojov v Alexandrii, a zároveň bojoval v bitke pri Ruspine. Iné udalosti, napríklad Caesarov boj proti kráľovi Farnakovi, opísal verne a bez autorských zmien.

Rím nebol čisté mesto

Ben Kane: Cesta do Říma

Idealizované filmy a knihy opisujú staroveký Rím ako ideálne mesto architektúry a čistoty. Rím mal síce veľkolepé vodovody, ale napríklad v čase republiky len málo domov malo kanalizáciu. Práve tento „špinavý aspekt“ sa autorovi podaril dobre vystihnúť. Ben Kane zasadil svojich hrdinov do reálneho a uveriteľného prostredia.

Autorovu pedantnosť dokazuje aj súboj medzi jedným z hrdinov a nosorožcom v gladiátorskej aréne, o radu, ako bojovať s týmto zvieraťom, požiadal veterinára. Výsledkom je akčný a zároveň aspoň čiastočne realistický súboj medzi človekom a zvieraťom.

Napriek zlepšeniu kvality opisu historických reálií sa v knihe vyskytla jedna nepresnosť, na ktorú som upozorňoval už pri prvom dieli. Opäť neviem posúdiť, či ide o chybu autora alebo prekladateľky. Rímski vojaci sa v knihe viac ráz „pokrižovali“, asi lepšie by bolo použiť iné slovo, keďže sa dej odohráva pred ukrižovaním Ježiša Nazaretského.

Dejovo a štýlom sú druhý a tretí diel trilógie o úroveň vyššie ako prvá časť. Správanie postáv je realistickejšie a menej naivné. Dej je plynulejší a častejšie sa objavil aj pocit napätia. Jednotlivé časti trilógie sa dajú čítať aj samostatne.

V minulej recenzii som dielo porovnával s klasickou knihou o stratenej légii od Valeria Manfrediho – Ríša drakov. Pokračovanie je oproti klasike ešte výrazne lepšie. Dokonca by sme mohli povedať, že autor sa miestami kvalitou približuje k najlepšiemu autorovi historických románov z obdobia starovekého Ríma – Simona Scarrowa.

Ben Kane: Stříbrný orel. Prel. Jaroslava Hromadová. 1. vydanie. Praha : Vyšehrad 2015. 400 strán. ISBN 978-80-7429-517-1.

Ben Kane: Cesta do Říma. Prel. Jaroslava Hromadová. 1. vydanie. Praha : Vyšehrad 2015. 384 strán. ISBN 978-80-7429-614-7.

Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je autorom knihy Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách.