Od svätej Alžbety až po misionárku Veroniku Ráckovú – kniha o päťdesiatke výnimočných žien, ktoré spoluvytvárali naše dejiny.

 

Keď verejno-právna slovenská televízia nedávno usporiadala kontroverzne vnímanú anketu o najväčšieho Slováka, v prvej desiatke sa neumiestnila ani jedna žena. Je síce pravda, že speváčka Marika Gombitová sa svojej nominácie do finálnej desiatky vzdala v prospech Jozefa Gabčíka, ale keď si pozrieme celú stovku nominovaných, je medzi nimi dokopy len deväť žien. Z historických osobností sa pritom najvyššie umiestnila panovníčka Mária Terézia (na 22. mieste), ktorá ani nebola pôvodom Slovenka, hoci je inak s našimi dejinami úzko prepojená.

Jedna takáto anketa nič nevypovedá o množstve a výnimočnosti zaujímavých ženských osobností v našich dejinách. Vypovedá skôr o ich súčasnej poznateľnosti a akceptovateľnosti. Zmeniť by to mohla okrem prvej ženskej prezidentky tiež pozoruhodná knižná novinka z vydavateľstva Slovart. Jej autorka Andrea Kellö Žačoková vybrala do svojej knihy s názvom SuperŽENY päťdesiat príbehov výnimočných žien z našej histórie. Jej snahu svojimi pôvabnými ilustráciami podporila Zuzana Bartová. Práve príjemný dizajn knihy má okrem zaujímavej témy najväčšiu šancu prilákať potencionálneho čitateľa. Keď si knihu pozrela moja násťročná dcéra, prvé, čo pochválila a okomentovala, bol práve jej dizajn.

Vydarená forma a dizajn je jedna vec, ale pri knihe je dôležitý hlavne obsah, a tiež to, komu predovšetkým je určený. Pri knihe s názvom superŽENY, ale aj z úvodných autorkiných slov je zrejmé, že cieľovou skupinou sú hlavne ženy a dievčatá. Dovolím si dodať, že vzhľadom na štruktúru knihy, krátke, a zdanlivo i nenáročné texty a v neposlednom rade aj na už spomínaný vizuál, je kniha vhodná skôr pre mladšieho čitateľa, ale určite neurazí ani toho dospelejšieho. Hlavným dôvodom je sila a inšpirácia jednotlivých príbehov.

Superhrdinky svojich čias

Niektoré hrdinky knihy sú známejšie, nechýba Mária Terézia, ale vo väčšine prípadov ich mená akoby zapadli prachom. Stačí si pritom len prebehnúť zoznam a prečítať pár príbehov, aby bolo zrejmé, že sa v tomto výbere žiadna zo žien neocitla náhodou. Žili v rôznych obdobiach, pochádzali z rôznych pomerov, venovali sa rozličným činnostiam, niektoré dokonca ešte žijú, všetky však spája, že za svojho života urobili niečo významné alebo priekopnícke, čo ovplyvnilo životy iných ľudí, ba dokonca celej spoločnosti. Boli to skutočné superhrdinky svojich čias.

Nie všetky boli Slovenky, osudy všetkých sú však spojené s našimi dejinami. Vedľa seba sa ocitli kráľovné a šľachtičné, spisovateľky a lekárky, maliarky a fotografky, herečky a speváčky, ale nájdete medzi nimi aj našu prvú olympijskú medailistku alebo archeologičku, odvážne aktivistky, záchrankyňu i odbojárku, hudobnú skladateľku a hudobníčku, misionárku a múzejníčku, astronómku i včelárku. Každý z príbehov je niečím zaujímavý, neraz dojímavý, z každého vyžaruje istá sila a čaro, každý stojí za prečítanie a každý z nich môže slúžiť ako vzor a inšpirácia. Ich najväčším a spoločným posolstvom je, že napriek prekážkam sa oplatí ísť svojou cestou a za svojím cieľom, že sa netreba báť, ani sa netreba nechať odhovoriť, keď niekto bude tvrdiť (napr. pri výbere povolania), že „to nie je vhodné pre dievča“.

Úvodnú stranu každej kapitoly tvoria základné údaje a vybrané charakteristiky predstavovanej ženskej hrdinky, nasledujú dve strany textu a každý príbeh uzatvára celostranová ilustrácia. Príbehy sú radené abecedne, na konci je prehľadná časová os a pre širší kontext tiež vybrané kľúčové historické udalosti s priradenými menami vtedy žijúcich a pôsobiacich žien, takže si na svoje príde aj priaznivec chronologického radenia. Knihu dopĺňa register usporiadaný podľa povolaní. Literatúra a pramene sú uvedené ku každému príbehu zvlášť, pričom autorka využila aj rôzne archívy. V závere nájdete aj stručné medailóniky autoriek textu a ilustrácií.

Bolo v našej histórii len päťdesiat výnimočných žien? Určite nie a určite ešte mnohé pribudnú, ale aj tá päťdesiatka je celkom slušný základ nato, aby sme si pripomenuli, že dejiny netvoria len muži, že dejiny nie sú len tie „veľké“ dejiny a že poznanie vlastnej histórie si vyžaduje trochu viac, než len sledovanie povrchných televíznych relácií. Kniha SuperŽENY by tak mohla byť dobrým prvým krokom, ale aj vhodným prostriedkom na oprášenie tohto poznania.

 

Andrea Kellö Žačoková: SuperŽENY. Príbehy výnimočných žien z našej histórie. Bratislava : Slovart, 2019. 224 strán, tvrdá väzba. ISBN 9788055642048.

Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).