Prvá svetová vojna nebýva častým námetom filmových režisérov. Keď sa však niekto tejto témy zhostí, väčšinou to stojí za to. Tak je to aj v prípade filmu 1917.
Veľká vojna zúri už tri roky a jej koniec je v nedohľadne. Vojaci si za ten čas stihli zvyknúť na všetky útrapy spojené s pobytom v zákopoch. Na stiesnené priestory, blato, potkany aj všadeprítomnú smrť.
V pozadí každodenného stereotypu západného frontu sa predsa len niečo deje. Nemci naplánovali a spustili operáciu Albericht. Rozhodli sa skrátiť časť frontu, ustúpiť niekoľko kilometrov hlbšie do vnútrozemia do predpripravených, prakticky nedobytných postavení. Územie však neopustili len tak. Všetko, čo sa dalo zobrať, odniesli so sebou. Ostatné, vrátane stromov, domov či mostov, zničili.
Nevedomosť Spojencov
Spojenci spočiatku o nemeckých prípravách nič netušili. Až postupne sa im podarilo zistiť, že niečo nie je v poriadku. Protivníkov ústup si však nevedeli vysvetliť. Nechápali, prečo by sa Nemci dobrovoľne stiahli z územia, ktoré za cenu ťažkých strát dobýjali.
Do tejto atmosféry nás privádza britský režisér Sam Mendes. Pri spracovaní filmu sa nechal inšpirovať vlastnou rodinnou históriou. Jeho dedko totiž bojoval v prvej svetovej vojne ako posol. A práve tejto roly sa majú zhostiť dvaja hlavní hrdinovia.
Hneď na začiatku dostane dvojica hrdinov za úlohu doručiť špeciálny rozkaz. Zastaviť útok dvoch práporov na nemecké postavenia. Tamojší veliteľ totiž netuší, že vrhá svojich mužov na neprekonateľné nemecké postavenia a teda na istú smrť.
Spojenie s touto jednotkou je prerušené. Jedinou možnosťou, ako ofenzívu zastaviť, je doručiť rozkaz osobne. Čas však neúprosne beží. Ofenzíva sa má začať o niekoľko hodín. Dvojica hrdinov sa preto musí vydať najrýchlejšou cestou. Tá vedie cez protivníkovo územie. Podľa velenia by malo byť opustené, ale je to skutočne tak? Nikto okrem dôstojníckeho štábu tomu poriadne neverí.
Hlavní hrdinovia sa aj napriek tomu vydávajú na cestu. Jeden z nich má na to obzvlášť dobrý dôvod. Plánovanej ofenzívy sa má zúčastniť aj jeho starší brat. Ak nestihnú doručiť rozkaz, jeho brat zomrie.
Hoci má film takmer dve hodiny, prakticky neustále sa niečo deje. Na rozdiel napríklad od filmu Midway je divák hodený priamo do akcie a vysvetľovaniu súvislostí je venovaný len malý priestor. Vôbec to však nie je potrebné. Divák sa celkom prirodzene zoznámi so všetkým, čo potrebuje pre pochopenie deja vedieť.
Režisér rovnako šikovne zoznamuje diváka s tým, aká bola každodennosť vojakov v zákopoch prvej svetovej vojny. Vďaka skvelej kamere a vizuálnym efektom okúsi realitu prvej svetovej vojny takmer na vlastnej koži. Kto by však čakal film plný výbuchov a streľby, zostane sklamaný. Bojových scén je vo filme pomerne málo.
Mne osobne to vôbec neprekážalo. Film je ladený a vyvážený tak, že tých pár akčných scén úplne postačuje (ak si tento článok prečítate až po zhliadnutí filmu, zrejme si nízku frekvenciu explózií uvedomíte až dodatočne). Navyše vzhľadom na samotný dej by kazili celkový dojem.
Film 1917 mnohí prirovnávajú k Spilbergovmu Zachráňte vojaka Rayana. Podľa mňa sú však od seba na míle vzdialené. Jedno však majú spoločné. Oba filmy sú prudko pozerateľné.
Hodnotenie: 9/10
1917
Réžia: Sam Mendes
Scenár: Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
Hudba: Thomas Newman
Kamera: Roger Deakins
Hrajú: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Mark Scott, Andrew Scott, Richard Madden, Adrian Scarborough, Anson Boon, Tommy French, Nabhaan Rizwan, Daniel Mays, Pip Carter, Gerran Howell, John Hollingworth, Billy Postlethwaite, Josef Davies, Spike Leighton, Jamie Parker, Robert Maaser, Jack Shallo, Elliot Edusah, Chris Walley, Michael Jibson, Richard McCabe, Richard Dempsey, Phil Cheadle, Merlin Leonhardt, Bogdan Kumšackij, Josh Turner
Obrazová príloha: Universal Picture
Je absolventom Katedry histórie FF UKF v Nitre. Vo svojom výskume sa venuje vojenským dejinám 19. a prvej polovice 20. storočia so zreteľom na obidve svetové vojny.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1865 roku 1865 zomrel Leopold I., prvý belgický kráľ. Samostatné Belgicko vzniklo v júli 1831 ako následok revolúcie, ktorá vypukla v dovtedajšom Spojenom Nizozemsku. Viac info...
- 1941 Roku 1941 zničili japonské lietadlá britský námorný zväz Z v Juhočínskom mori. Japonci tak krátko po útoku na americkú základňu Pearl Harbor uštedrili tvrdú ranu aj Britskému impériu a demonštrovali mimoriadnu efektivitu námorného letectva na úkor dovtedy zdanlivo najsilnejšieho typu vojnových lodí. Viac info...