Po Oceľovom žezle priletela Dračia cárovná nasledovaná Horiacou ríšou. Bohatiersky príbeh z vekov minulých a krajov vzdialených vrcholí Bielou vežou.
Juraj Červenák sa v slovenskej literatúre už dávno etabloval ako autor strhujúcich dobrodružno-historických príbehov. Knižné série o kapitánovi Báthorym a protitureckých vojnách v 17. storočí, či o vyšetrovaní záhadných zločinov proti ríši za vlády Rudolfa II. svojráznou dvojicou vyšetrovateľov kapitánom Steinom a notárom Barbaričom patria k tomu najlepšiemu, čo v tomto žánri u nás (i v Česku) doposiaľ vyšlo. Ešte predtým, než zakotvil v pohnutom novoveku, Červenák poslal svojich hrdinov zažívať a prežívať dobrodružstvá do oveľa vzdialenejších historických epoch.
Tým najväčším a najepickejším z nich je Bohatier. Záverečný štvrtý diel s názvom Biela veža kompletizuje konečne aj slovenské vydanie pôvodnej trilógie, ktorá predtým vyšla len raz a dávnejšie v českom jazyku. Autorsky prepracované, a miestami značne upravené vydanie láka aj novou (novými) obálkou od Miša Ivana. Ako už verní čitatelia vedia, vábi tiež napínavým príbehom, pohnutými dobrodružstvami, divokou akciou a plnokrvnými postavami. To všetko opäť zarámované nemenej pohnutými historickými udalosťami, ktoré autor šikovne využil pre svoj príbeh.
Zhrnutie predchádzajúcich častí
V prvej časti svojej historicko-fantastickej série nás Červenák uviedol do čias Kyjevského kniežactva za vlády bojachtivého kniežaťa Svjatoslava (asi 942 – 972 po Kr.), v ktorého žilách koluje dobyvačná krv vikinských predkov. Zároveň nás zoznamuje s mladým mrzákom Iľjom z odľahlej muromskej dediny, ktorú prepadnú lovci otrokov a s výnimkou Iľju ju celú vybijú. Vďaka stretnutiu s trojicou tajomných pútnikov, z ktorých sa neskôr vykľujú Svjatoslavovi prední bohatieri, Iľja zázračne vyzdravie, a dokonca získa neslýchanú silu. Pomstychtivosťou vedený muromský mladík sa nakoniec pripojí k elitnej družine kniežacích bohatierov a významnou mierou zasiahne do veľkého boja medzi kyjevským vojskom, povolžsko-bulharským chánom a obávaným mágom Tugarinom z Dračej veže v Suware, držiteľom onoho titulného oceľového žezla.
Druhá časť zavedie čitateľov do divokých severných končín, kam po záverečnej bitke v predchádzajúcej časti unikol úhlavný nepriateľ kyjevských bohatierov, mág Tugarin. Zatiaľ čo Svjatoslav konsoliduje svoju moc v povodí Volgy po veľkom víťazstve nad Bulharmi, družina jeho elitných bohatierov vyráža na sever, aby dokončila zúčtovanie s Tugarinom a urobila poriadok s kmeňom ugrofínskych Čeremisov, kde čarodejník ďalej strojí úklady a snaží sa znásobiť svoju moc. Z trestnej vojenskej výpravy sa však čoskoro stane holý boj o prežitie a malá skupinka kyjevských bohatierov zrazu musí čeliť nielen obávanej dračej cárovnej, známej aj ako Baba Jaga, ale predovšetkým oveľa temnejšej výzve uprostred svojich radov.
V tretej časti obracia Červenák kurz svojho príbehu opäť na juh a vyráža s kyjevským vojskom na ťaženie proti jednému z najpozoruhodnejších štátnych útvarov svetových dejín – Chazarskej ríši. Tá po vyše dve storočia ovládala pobrežia Kaspického mora a dolný tok Volgy a Donu, pričom bohatla z kontroly dôležitých obchodných trás medzi severom a Orientom. Najťažší boj však kniežacích bohatierov nečaká s chazarským vojskom. Ich bývalý verný druh, čarodejník Volch, jeden z troch pútnikov, ktorý na začiatku príbehu zbavil Iľju jeho prekliatia i mrzáctva, sa v Tugarinovom zajatí strašne zmenil. Teraz si nechá hovoriť Koščej a kade chodí, tade šíri smrť a skazu. Zatiaľ tak robí v Svjatoslavových službách, ale sleduje svoje vlastné nebezpečné ciele.
Dobrodružstvo medzi mýtmi a históriou
Juraj Červenák sa ako spisovateľ už roky zdatne pohybuje medzi mýtmi a históriou. Dôkladné historické pozadie príbehov sa stalo jeho autorskou značkou. Inovatívne zapracovanie starých mýtov a legiend plných bohov a príšer ďalšou. Keď k tomu pridáme zaujímavých a plnokrvných hrdinov, tých historických i fiktívnych, a filmový štýl rozprávania, ktorý nešetrí akciou a neodvracia zrak ani pred jej následkami, dostaneme atraktívny mix, ktorý musí očariť každého čitateľa dobrodružných príbehov. Celý Bohatier je toho dobrým príkladom.
Na jednej strane tu máme Svjatoslavovo ťaženie proti Chazarskej ríši, popis stredovekých národov, ich zvykov a bohov. Potom je tu celá plejáda legendárnych ruských bohatierov. Iľja Muromec, Jegor Svjatogor, Mikula Seljanovič a ďalší. Ich dobre známe príbehy Červenák umne skombinoval a organicky začlenil do toho svojho. A aký by to bol historický príbeh bez štipky romantiky? O tú sa starajú chazarský princ David a alanská princezná Semira. Obaja však rozhodne nezostanú iba pri nej, ale prekvapujúco, i keď nie celkom nečakane, sa v záverečnom dejstve tohto príbehu stávajú solídnymi protihráčmi čoraz neľútostenejšieho Svjatoslava.
Ríša Chazarov padla, ale Biela veža, silná chazarská pevnosť Sarkel, na svoj osud ešte len čaká. Sú horší nepriatelia ako Pečenehovia, Kyjevčania či Avari. V Biblii sa píše, že ako posledný nepriateľ bude porazená smrť. V Bielej veži budú mať bohatieri čo robiť, aby smrť menom Koščej neporazila ich.
Obrazová príloha: M. Garai, M. Ivan, Artis Omnis
Ak si kúpite knihu cez odkazy zdieľané v tomto článku, dostaneme malú províziu na našu činnosť.
Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1940 Roku 1940 zadalo Spojené kráľovstvo americkým lodeniciam prvú objednávku na stavbu 60 obchodných lodí, ktoré mali nahradiť utrpené vojnové straty. Odtiaľ bol už len krok k zrodu najmasovejšie vyrábaných obchodných lodí v dejinách, ktoré pomohli spojencom vyhrať druhú svetovú vojnu. Viac info...