Ötziho výbava: nôž s púzdrom

Muž z ľadovca – Ötzi – je jedným z našich najznámejších predkov. Uplynulo už približne dvadsať rokov, odkedy ho objavili nemeckí turisti – manželia Simonovci – v južnom Tirolsku v Hauslabovom sedle na hraniciach Rakúska s Talianskom. Vieme, že muž z ľadovca zomrel niekedy medzi rokmi 3350 a 3100 pred Kr. V čase smrti mal pri sebe kompletnú výbavu nástrojov a zbraní (luk, šípy, tulec, sekera, nádoby z brezovej kôry, pazúriková dýka, sieť na lov vtáctva a kusy odevu). Zomrel pravdepodobne na zranenia po šípoch a úderoch, v jeho žalúdku sa našlo aj jeho posledné jedlo – nekvasený chlieb a mäso. Prekvapujúce bolo zistenie, že poslednou stravou Ötziho bol aj mach.
Vedci neustále experimentujú s novými metódami a prístrojmi, aby maximálne využili šancu, ktorú im nález ponúkol. Analyzovali aj DNA muža z ľadovca. Zistilo sa, že jeho genetická línia po matke je raritná a v súčasnosti sa v ľudskom genofonde už nevyskytuje (vymrela).
Najnovšie sa identifikovali aj Ötziho mužskí predkovia. Vďaka analýze chromozómu Y vieme, že jeho „praotec“ prišiel z Blízkeho východu pred 6000 rokmi. Muž z ľadovca bol tiež intolerantný na laktózu, čo je pri poľnohospodárovi, prípadne priamo pastierovi neočakávaná životná komplikácia.
Muž z ľadovca mal krvnú skupinu 0, hnedé vlasy a hnedé oči.  Našli sa aj stopy DNA baktérie zodpovednej za lymskú boreliózu, ktorú nie je jednoduché diagnostikovať ani dnes.

Ötziho sekerka

V nedávnej práci vedci preskúmali tenké rezy tkaniva z okolia rany po šípe (na chrbte) a z tržnej rany na Ötziho ramene. Použili mikroskop s veľmi vysokým rozlíšením, aby zmapovali povrch tkaniva a vytvorili 3D model. Výsledné obrazy zahŕňali aj piškótovito tvarované elementy, ktoré sú dôkazom prítomnosti červených krviniek. Albert Zink, šéf Inštitútu pre múmie a Európskej akadémie ľadového muža v talianskom Bolzane, uviedol, že nález krvných buniek a fibrínu (proteínu zodpovedného za zrážanie) a žiadnych známok hojenia v mieste rany po šípe naznačuje, že Ötzi zomrel do niekoľkých minút po zasiahnutí.
Nález Ötziho tela patrí jednoznačne k najväčším objavom archeológie. Jeho dobrá zachovalosť neustále umožňuje ďalšie výskumy, ktoré viac poodhaľujú život našich predkov na konci doby kamennej.

Použitá literatúra

Obrazová príloha

www.wikipedia.org

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone

Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených a Epidémie v dejinách. Najnovšie mu vyšla kniha Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností.