Pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu boli Maoriovia, ktorí mohli mať polynézsky pôvod. Príchod Európanov do tejto krajiny „hobitov“ sa spája so záhadou.
Objaviteľom ostrovov (Nový Zéland sa skladá z dvoch – severného a južného) bol holandský moreplavec a obchodník Abel Tasman v roku 1642. Už on mal skúsenosť s nepriateľstvom domorodcov, niektorí členovia jeho posádky sa dokonca stali obeťou kanibalov.
Ako druhý sa na ostrovy doplavil anglický kapitán James Cook v roku 1769, ktorý ich zmapoval a vedecky zhodnotil. Medzi prvou a druhou plavbou uplynulo viac ako sto rokov. Naozaj medzitým nedoplávala na Nový Zéland žiadna európska loď?
Najnovšie objavy z vraku lode zo severného prístavu Kaipara však zmenili pohľad na novozélandskú históriu. Po rádiokarbónovej analýze dreva a kalibrácii dát z lode môžeme uvažovať o návšteve Európanov na Novom Zélande práve v období spomínanej storočnej medzery.
Potopenú loď postavili podľa analýzy C14 niekedy okolo roku 1705. Na jej stavbu sa použilo drevo z juhovýchodnej Ázie. Bádatelia predpokladajú jej portugalský pôvod.
Trosky lode objavil miestny lovec mušlí ešte v roku 1982. Nachádzali sa približne v hĺbke 4 metrov. Kompletná loď nebola nikdy vytiahnutá z morského dna. Dnes leží pod niekoľkometrovým nánosom piesku. Najnovšie bola jej poloha identifikovaná pomocou geofyzikálnych prístrojov. Akékoľvek ďalšie teórie však vyžadujú komplexný výskum, prípadne vyzdvihnutie samotného vraku.
Podľa neskorších denníkov Jamesa Cooka rozprávali miestni Maoriovia o návšteve ďalších Európanov po Abelovi Tasmanovi a naznačili ich tragický osud, pretože po stroskotaní sa pravdepodobne stali obeťou kanibalských chúťok domorodcov.
Použitá literatúra
Palmer, J./ Turney, Ch./ Hogg, A./ Hillian, N./ Watson, M./ van Sebille, E./ Cowie, W./ Jones, R./ Perchey, F.: The discovery of New Zealand’s oldest shipwreck – possible evidence of further Dutch exploration of the South Pacific. Journal of Archaeological Science. 42, February 2014, 435 – 441.
http://tvnz.co.nz/national-news/shipwreck-could-rewrite-new-zealand-history-5778721
http://archaeology.org/news/1669-131220-new-zealand-shipwreck-might-predate-cook
http://www.teara.govt.nz/en/shipwrecks/page-1
Obrazová príloha: Dargaville Maritime Museum, www.wikipedia.org
Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je autorom knihy Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 1865 roku 1865 zomrel Leopold I., prvý belgický kráľ. Samostatné Belgicko vzniklo v júli 1831 ako následok revolúcie, ktorá vypukla v dovtedajšom Spojenom Nizozemsku. Viac info...
- 1941 Roku 1941 zničili japonské lietadlá britský námorný zväz Z v Juhočínskom mori. Japonci tak krátko po útoku na americkú základňu Pearl Harbor uštedrili tvrdú ranu aj Britskému impériu a demonštrovali mimoriadnu efektivitu námorného letectva na úkor dovtedy zdanlivo najsilnejšieho typu vojnových lodí. Viac info...