Centrom aztéckeho štátu bol hlavný chrám v meste Tenochtitlan. Archeológom sa tam nedávno podaril hrôzostrašný objav. Našli viac ako tisícosemsto ľudských kostí, medzi nimi štyridsať lebiek a dvestopäťdesiat čeľustí. Väčšina kostí sa našla v priestore pod veľkým obetným kameňom a patrili mužom a ženám vo veku od dvadsať do tridsaťpäť rokov.

Len jeden skelet bol kompletný, a to kostra ženy. Položili ju tvárou k zemi, tak že pravú ruku mala na bruchu a ľavú na chrbte. Pochovali ju do samostatného priestoru, kde ju obklopovalo desať ľudských lebiek, keramické a zuhoľnatené milodary. Celý nález pochádza pravdepodobne z konca 15. storočia, čiže ešte z obdobia pred príchodom Španielov.

Aztékovia sú známi množstvom ľudských obetí, ale v tomto prípade sa uvažuje aj o premiestňovaní zomrelých, prípadne o istých rituálnych praktikách. Niektoré kosti niesli dokonca aj stopy násilia.

Použitá literatúra

Obrazová príloha

M. Tapia/INAH, www.archaeology.org

Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk (HistoryLab.sk). Je autorom knihy Sila zániku : Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách.