Milé čitateľky, milí čitatelia,

Dovoľte mi vám všetkým poďakovať za vašu podporu, priazeň a trpezlivosť. Dočkali sme sa! HistoryLab sa stal realitou. Aj keď si ako svoj rok narodenia bude písať 2021, nejde o nováčika. HistoryLab nadväzuje na takmer 9 ročné úspešné fungovanie portálu HistoryWeb. Počas tohto obdobia sme Vám na HistoryWebe priniesli viac ako tisíc textov –článkov, recenzií kníh a filmov, rozhovorov či nejednu úspešnú spoluprácu (za všetky spomeniem napríklad Storočie.sk). O tento obsah samozrejme neprídete, celý archív postupne prenesieme na nový web. HistoryLab je akýmsi pomyselným krokom vpred a dlho plánovanou transformáciou, nadväzujúcou na prácu HistoryWebu.

Najviditeľnejšou zmenou, okrem nového názvu a loga, je naša nová webová stránka: www.historylab.sk. Chceme, aby sa stala miestom, kde vzniknú nové nápady, budú sa prezentovať výsledky výskumov, rozbehnú sa diskusie a bude priestorom, kde sa stretne odborná i laická verejnosť. Aj preto má náš nový projekt koncovu „lab“, ktorá evokuje laboratórium. Aj dejiny predsa potrebujeme študovať „pod mikroskopom.“ O vaše nápady, názory a podnety sa s nami môžete podeliť na emailovej adrese info@historylab.sk.

Ďalšou novinkou je pozmenená redakcia, kde sa k doterajšiemu tímu pridajú aj nové tváre, ktoré vám budeme postupne predstavovať. Spomeniem však dve mená – ďakujem Diane Stern, ktorá je autorkou nového loga a Peťovi Kučerkovi, ktorí je tvorcom nového webu. Našu činnosť zastrešuje občianske združenie Budúcnosť pre minulosť, ktoré nesie rovnaký názov ako motto nášho projektu. HistoryLab predstavuje široký priestor pre všetkých nadšencov histórie pri zachovaní vysokého odborného štandardu pod vedením našich najlepších historikov, archeológov a ďalších slovenských humanitných a spoločenských vedcov a bádateľov.

Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí nás podporili v našej kampani na Startlabe, vašu pomoc si vážime, bez vás by táto premena nebola možná. A ešte raz, veľká vďaka všetkým našim čitateľom a čitateľkám, ktorí nám pripomínajú, že popularizovať dejiny má zmysel. Náš rebranding oslávime súťažami o knihy. Máte sa na čo tešiť. O ďalších aktivitách vás budeme informovať už čoskoro. Sledujte nás!

Jozef Hyrja, Šéfredaktor

Vyštudoval odbor história na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, ďalej študoval na European Institute for Jewish Studies in Sweden (Európsky inštitút pre židovské štúdiá vo Švédsku) aj na International School for Holocaust Studies (Medzinárodná škola pre výskum holokaustu) pri Jad Vašem v Jeruzaleme. V roku 2019 obhájil titul M.A. na Hochschule für Jüdische Studien (Vysoká škola pre židovské štúdiá) v nemeckom Heidelbergu. Doktorát obhájil na Historickom ústave SAV, kde sa zameral na Československo-Izraelské vzťahy po druhej svetovej vojne.