Hermione, verná replika rovnomennej francúzskej fregaty z 18. storočia, vyplávala pred pár dňami na svoju  historizujúcu plavbu. 18. apríla 2015 zdvihla kotvy a začala sa pomaly vzďaľovať od ostrovčeka Île-d’Aix, nachádzajúceho sa medzi francúzskymi prístavmi La Rochelle a Rochefort v Biskajskom zálive. Po 235 rokoch si tak zopakuje svoju historickú plavbu do Ameriky.

Historické pozadie

21. marca 1780 nastúpil na palubu pôvodnej Hermione mladý francúzsky šľachtic a presvedčený demokrat markíz de Lafayette (1757 – 1834). Mala to byť už jeho druhá plavba do Ameriky, kde práve prebiehala revolučná vojna britských kolónií proti ich materskej krajine – Veľkej Británii. Lafayette sa jej aktívne zúčastnil už v rokoch 1777 – 1778, stal sa blízkym priateľom Georga Washingtona, začiatkom roka 1779 sa však vrátil do Francúzska, aby priviedol posily.

Vo februári 1778 totiž Francúzsko diplomaticky uznalo USA a v júni toho istého roku vstúpilo po jeho boku do vojny proti Británii (nasledujúci rok sa k protibritskej koalícii pripojili aj Španielsko a Holandsko). Francúzi, ich armáda, a predovšetkým námorníctvo, ktoré „vyblokovalo“ svojho britského protivníka na mori, zohrali kľúčovú úlohu pri konečnom americkom víťazstve vo vojne o nezávislosť (1775 – 1783). Niet preto divu, že keď Lafayette priplával koncom apríla 1780 na palube Hermione do Bostonu (38 dní), vítali ho tam ako „rytiera v žiarivom brnení z rytierskej minulosti, ktorý prišiel zachrániť národ“(Unger 2002).

Replika

Koncom roka 1992 sa z iniciatívy niekoľkých členov Centre International de la Mer a s podporou zástupcov prístavného mesta Rochefort (od polovice 17. do začiatku 20. storočia významnej základne francúzskeho námorníctva) zrodila asociácia Hermione-La Fayette, ktorá si dala za cieľ postaviť dokonalú repliku fregaty Hermione, ktorej originál postavili v roku 1779 práve v lodenici v Rocheforte.

Hermione3 - Kam sa plaví Hermione – fregata slobody?
Replika slávnej lode vyplávala

V roku 1996 otvorila asociácia dvere aj pre vstup ďalších „podporujúcich členov“, ktorých počet dnes presahuje 4000. Predbežné štúdie a práce (historický výskum, zaistenie a rekonštrukcia pôvodných plánov lode, výberové konanie na staviteľa lode…) trvali do roku 1996, samotná stavba lode sa začala o rok nato. Dokončená bola až v roku 2014 (stavba pôvodnej fregaty trvala necelý rok!) a začiatkom septembra toho istého roku úspešne absolvovala skúšky na mori. Na stavbu lode bolo použité drevo z 2000 francúzskych dubov. Celkový počet drevených a kovových častí lode presahuje 400 000, na jej utesnenie sa použila celkom 1 tona kúdele. Neodmysliteľnou súčasťou lode je dvadsaťšesť 12-librových diel a osem 6-librových diel na hornej palube (odľahčených a z bezpečnostných dôvodov nefunkčných). Trojsťažňová Hermione je dlhá 65 metrov, jej plný výtlak dosahuje skoro 1200 ton a posádku tvorí 78 mužov a (už aj) žien.

Samozrejme, pri jej stavbe sa muselo prihliadať na súčasné bezpečnostné predpisy a tak jej pomocný pohon zabezpečujú dva otáčavé všesmerové elektrické propulzory, umiestnené po stranách pod zadnou časťou lode. A aj jej súčasná posádka bude mať predsa len o niečo väčšie pohodlie ako ich predchodcovia v 18. storočí. Náklady na jej stavbu sa odhadujú na 17 miliónov eur.

Bez minulosti niet budúcnosti

Elegantná, rýchla a obratná fregata Hermione, svedok, a teraz už aj dôkaz zlatého veku francúzskej námornej konštrukcie, je po vyše dvoch storočiach opäť na ceste do Ameriky. Teraz už ale nie s prísľubom vojenskej pomoci, ale s pripomienkou veľkého dobrodružstva solidarity medzi ľuďmi. Do USA by mala doraziť začiatkom júna a jej prvou zastávkou sa stane Yorktown – mesto, ktoré je spojené s rozhodujúcim víťazstvom v americkej vojne za nezávislosť. Hermione sa následne zastaví v rade ďalších miest na východnom pobreží USA a 4. júla by sa mala v New Yorku zúčastniť aj osláv Dňa nezávislosti. Do Francúzska sa fregata vráti v polovici augusta.

mapa2 - Kam sa plaví Hermione – fregata slobody?
Mapa plavby novej Hermione

Znovupostavenie Hermione ale nemá len tento medzinárodný rozmer. Jej stavba (pozrelo si ju 4 milióny návštevníkov) oživila tiež ekonomiku a kultúru regiónu, v ktorom sa realizovala, a do budúcnosti predstavuje podobne atraktívny prísľub z hľadiska turistického ruchu. Loď, ktorá je nositeľom významnej minulosti nielen svojho národa, tak zároveň svojou aktuálnou plavbou i  svojou samotnou existenciou zosobňuje slová markíza Lafayetta: „Aby sloboda mohla žiť, ľudia sa musia postaviť a bojovať proti ľahostajnosti a rezignácii .(www.hermione.com)

Priebežné informácie z plavby fregaty Hermione vrátane jej aktuálnej polohy môžete sledovať na jej blogu.

Použitá literatúra

  • Unger, H. G: Lafayette. New York 2003.

Internetové odkazy:

Obrazová príloha: www.hermione.com, www.wikipedia.org

Obrazová príloha:

Roman foto scaled e1664540891421 - Kam sa plaví Hermione – fregata slobody?

Študoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskými a námornými dejinami. Je autorom knihy Bitky a bojiská - Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov (Slovart 2021).