Vianoce sa nezadržateľne blížia a pre mnohých z nás práve teraz vrcholia nákupy darčekov. Ak rozmýšľate, čo by ste kúpili pod stromček priaznivcovi histórie, tu sú moje rady.
Najlepší dar pre milovníka histórie je kniha. Ak váš blízky človek náhodou patrí dokonca do príbuznej množiny archeológov, ani pevné topánky či sieťka na komáre nemusia byť zlý nápad. No ja sa budem zaoberať len knihami. Môj zoznam je, samozrejme, subjektívny a mnohí s ním nemusíte súhlasiť. Po dlhom a úpenlivom rozmýšľaní nad všetkým, čo som za poslednú dobu prečítal, alebo práve čítam, som urobil zoznam dvadsať jedna historických kníh, ktoré podľa mňa stoja za prečítanie. Ospravedlňujem sa, ale nerešpektoval som dátum vydania, čiže v zozname nájdete aj staršie tituly. Niektoré sme recenzovali aj na HistoryWeb.sk.
Pravek a starovek
Okolo troch desiatok autorov pod vedením Juraja Šedivého a Tatiany Štefanovičovej sa podieľalo na vytvorení prvého zväzku dejín Bratislavy – Dejiny Bratislavy 1 : Brezalauspurc na križovatke kultúr. Dielo sa stalo víťazom viacerých ankiet o knihu roka. Zaoberá sa dejinami Bratislavy od starej doby kamenej až do stredoveku (12. – 13. storočie). Mnohé objavy, ktoré sprístupňuje, sú publikované po prvý raz.
Z dejín starovekého Grécka a jeho konfliktu s Perzskou ríšou by som rád upozornil na dielo Toma Hollanda Perzský oheň. Autor má obrovský talent písať zaujímavo a zároveň sa nestráca v bulvári alebo v nepodstatnostiach. Knihu čítate ako dobre fungujúci román. Téma je širšia, ako by sa z názvu mohlo zdať, ide o pohľad na klasické dejiny Grécka a Perzskej ríše.
Pri starovekých dejinách Grécka ešte zostaneme. Konkrétne pre dejinách jedného mesta – Sparty. Autor diela Sparta – heroická história, britský historik Paul Cartledge, patrí medzi vedeckú elitu. Kniha nie je len výpisom význačných historických faktov a osobností. Autor sa skôr snaží pochopiť mýtus, ktorý Sparťania okolo seba vybudovali (recenziu si môžete prečítať tu).
Posledné dve spomínané knihy odporúčam aj pre priaznivcov historických filmov, pretože na budúci rok nás čaká pokračovanie veľkofilmu 300. O starom Grécku a Sparťanoch budeme ešte veľa počuť.
Stredovek neskončil
Z obdobia stredoveku stoja za zmienku dve knihy. Prvá je od francúzskeho historika Michela Pastoureaua a venuje sa dejinám jedného zvieraťa – medveďa. Dielo Medvěd – Dějiny padlého krále je o šelme, ktorá pre nás Európanov dlho symbolizovala kráľa. Až po nástupe kresťanstva, keď sa na zadných nohách stojaci medveď až nebezpečne podobal na človeka, musel nedobrovoľne prenechať titul „kráľ zvierat“ levovi. Pre mňa osobne je toto dielo tohtoročným knižným prekvapením. Titul pochádza z úspešnej edície venujúcej sa každodennému životu v dejinách.
Druhým dielom z obdobia stredoveku je veľká obrazová kniha o kontroverznej pápežskej rodine Borgiovcov (autorka Mary Hollingsworth). Intrigy a temná história katolíckej cirkvi sú vždy atraktívne, ale tu ide skôr o veľkolepé dielo s množstvom obrazovej dokumentácie známej rodiny.
Novšie dejiny a druhá svetová vojna
Trochu v tieni väčších diel zostáva neoprávnene kniha španielskeho historika Juana Granadosa Španělští Bourboni. Autorov príbeh dejín bourbonovskej dynastie je akoby rozprávaním o dejinách Španielska za posledných tristo rokov. Dominantným prvkom však ostávajú postavy kráľov a kráľovien, pretože oni tento príbeh sami aktívne vytvárali a sú jeho neoddeliteľnou súčasťou (recenziu si môžete prečítať tu).
Asi najlepšou a najočakávanejšou historickou knihou v slovenskom preklade je dielo amerického vedca Timothy Snydera Krvavé územie. Uprostred Európy, uprostred dvadsiateho storočia, zavraždili Sovieti a nacisti na krvavom území medzi Berlínom a Moskvou štrnásť miliónov ľudí (dnes Poľsko, Ukrajina, Bielorusko, pobaltské štáty a západné Rusko). Autor podrobne skúma Stalinove a Hitlerove motívy a metódy. Svoje rozprávanie dopĺňa aj dôležitými výpoveďami obetí (listy, denníky). Kniha je nepatetická a opiera sa o fakty.
Winston Churchill patrí medzi najvýraznejšie osobnosti svetových dejín – ktovie, ako by dopadla druhá svetová vojna bez tohto tlstého chlapíka. John Lukacs zasa patrí k špičke historiografie 20. storočia, viaceré jeho diela vyšli aj u nás. Konečne sa v našom knižnom priestore objavuje aj jeho kniha (Churchill: vizionář, státník, historik) o osobnosti, ktorá bola autorovou celoživotnou témou. J. Lukacs patrí medzi jedného z mála anglosaských historikov, ktorý vo svojich dielach rovnomerne využíva západné, ale aj východné (rozumej ruské) pramene.
Civilizácia, náboženstvo, peniaze a spoločnosť
Dvadsať českých vedcov napísalo svoj pohľad na dejiny. Pod autorským vedením egyptológa Miroslava Bártu a historika Martina Kovářa vzniklo zaujímavé dielo, ktoré mapuje dejiny ľudstva od začiatku po dnešok – Civilizace a dějiny. Autori zvolili moderný prístup historického bádania a snažia hlavne odpovedať na otázku – „prečo?“.
Dotlače sa dočkalo, trúfnem si povedať, jedno z najdôležitejších historických diel – Kolapsy složitých společností. Antropológ a archeológ Joseph A. Tainter opisuje kolapsy starovekých civilizácií. Vybral si z nich tri, ktoré rozobral detailnejšie − Západorímsku ríšu, klasických Mayov a chacoánskych Indiánov (recenziu si môžete prečítať tu).
Opätovnej reedície sa dočkala aj trochu kontroverzne prijímaná kniha teológa Hansa Künga Katolícka cirkev. Nové vydanie vyšlo už s opravenými chybami prekladu a u nového vydavateľa. Autor, jeden z najvýznamnejších katolíckych teológov súčasnosti, sleduje vývoj katolíckej cirkvi od raného učenia Krista, rozpráva príbehy veľkých postáv kresťanských dejín, ale aj mocenských zvratov, rozkolov a omylov. Za príčinu moderného úpadku katolíckej cirkvi považuje jej uzavretosť a neschopnosť konštruktívne reagovať na nové myšlienky a spoločenské fenomény (ukážku si môžete prečítať tu).
História finančníctva a peňazí je dnes značne populárnou témou v súvislosti (ne)prebiehajúcou hospodárskou krízou. Škótsky historik ekonomických dejín N. Ferguson napísal knihu o dejinách príjemných aj ťažkých okov ľudstva – o peniazoch. Kniha vznikla paralelne s úspešným dokumentárnym seriálom. Okrem dejín peňazí a ich aplikácií sa autor venuje aj ľudom, ktorí sú s nimi úzko spojení – finančníkom. Či už sú to florentskí renesanční bankári Mediciovci, židovskí bankári Rothschildovci, investiční mágovia ako G. Sörös a W. Buffet, ekonóm M. Friedman alebo zakladateľ hedgeového fondu Citadela – K. Griffin (recenziu si môžete prečítať tu).
Osobnosti a rozhovory
Na konci roka 2013 vyšli aj dve zaujímavé knihy rozhovorov. Kolaps neznamená konec je kniha dialógu medzi českým egyptológom a odborníkom na zániky civilizácii Miroslavom Bártom a šéfredaktorom českej edície časopisu National Geographic Tomášom Turečkom. V obsiahlom rozhovore sa snažia nájsť odpoveď na otázku, či súčasný svet nečaká podobný osud, aký stretol staroveký Egypt a iné zaniknuté civilizácie.
Druhá kniha rozhovorov je s popredným českým orientalistom a afrikanistom Lubošom Kropáčkom – Po cestách kamenitých : O životě, islámu a křesťanské víře. Rozhovor s ním viedli novinári Jan Paulas a Martin T. Zikmund. Kniha sa venuje histórii aj súčasnosti islamského sveta. Nevyhýba sa ani kontroverzným otázkam, ako je islamské právo šarí‘a, fundametalizmus alebo aktuálna kritická situácia na Blízkom východe.
Slovenské dejiny
Témy z našich dejín sa v poslednej dobe akosi menej objavujú na pultoch kníhkupectiev. To ale neznamená, že by sa aj v tejto oblasti nenašli zaujímavé diela.
Dve knihy sa venujú pomyselným kostlivcom v skrini našej národnej histórie. Nové a doplnené vydanie knihy Ivana Kamenca Tragédia politika, kňaza a človeka sa venuje prezidentovi slovenského štátu – Jozefovi Tisovi. Pokúša sa pozrieť na predstaviteľa vojnového štátu cez akúsi osobnú ľudskú tragédiu (ukážku si môžete prečítať tu).
Ďalšia kniha sú pamäte priameho predstaviteľa slovenského štátu, počas komunistickej diktatúry prenasledovaného Pavla Čarnogurského. Jeho kniha Súboj s komunizmom predstavuje nedávno nájdený zabudnutý rukopis, ktorý rozpráva o Čarnogurského vyšetrovaní Štátnou bezpečnosťou koncom 70. rokov 20. storočia. Presnejšie povedané je toto vyšetrovanie ústrednou témou knihy, okolo ktorej autor rozvinul celé spektrum spomienok, úvah, pozorovaní a porovnaní (recenziu si môžete prečítať tu).
Mýty naše slovenské sú knihou, ktorá bude opäť „rúcať“ zažité historické konvencie. Trojica editorov (Eduard Krekovič, Elena Mannová, Eva Krekovičová) vybrala viacero textov, ktoré sa na naše národné dejiny pozerajú inak, pričom pravda zostala zachovaná. Historici odkrývajú doteraz skrytú stránku našich národných dejín.
Historické romány
Čitatelia faktografickej literatúry určite ocenia relax pri dobrých historických románoch. Za zmienku stoja hlavne tieto dva.
Angličan Robert Lyndon napísal jeden z najlepších historických románov – Cesta sněžných ptáků. Výprava za snežnými sokolmi, ktoré majú slúžiť ako výkupné za zajatého anglického šľachtica seldžuckými Turkami, je dobrodružným opisom cesty stredovekou Európu (recenziu si môžete prečítať tu).
Juraj Červenák je popredný slovenský autor historických a fantasy románov. Jeho nový román Mŕtvy na pekelnom vrchu sa odohráva na konci 16. storočia, keď v uhorskom pohraničí zúri vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v Hornom Uhorsku. Do tohto prostredia je zasadený detektívny príbeh (recenziu si môžete prečítať tu).
Anglické knihy
Pre tých, čo radi čítajú v anglickom jazyku, prípadne chcú niektoré knihy poznať skôr, ako vyjdú v slovenskom (resp. v českom jazyku), tu mám tiež dva tipy. Oboch autorov som spomenul už vyššie. Naill Ferguson napísal zaujímavú knihu (Civilization: The West and the Rest) o tom, prečo je západná civilizácia prvá medzi ostatnými spoločnosťami. Kde je pôvod nášho prvenstva? Prečo ázijské štáty nie sú dominantné?
Tom Holland zasa napísal novú knihu o islame a Araboch (In the Shadow of the Sword: The Birth of Islam and the Rise of the Global Arab Empire). Píše o počiatkoch, o rozšírení islamu a o expanzii arabských kmeňov. Zaoberá sa aj otázkou, prečo boli arabskí dobyvatelia tak úspešní.
Tak hádam ste si niečo vybrali…
Internetové odkazy:
- a) http://www.slovart.sk/knihy-v-slovenskom-a-ceskom-jazyku/literatura-faktu/historia-politologia-nabozenstvo/dejiny-bratislavy.html?page_id=12691
- b) http://www.dokoran.cz/index.php?Persky_ohen&p=book.php&id=295
- c) http://www.academia.cz/sparta.html
- d) http://www.imdb.com/title/tt1253863/?ref_=sr_2
- e) http://www.argo.cz/knihy/161856/medved/
- f) http://www.argo.cz/edice/4085/kazdodenni-zivot/
- g) http://www.slovart.sk/knihy-v-slovenskom-a-ceskom-jazyku/literatura-faktu/historia-politologia-nabozenstvo/borgiovci.html?page_id=14074
- h) http://www.grada.sk/spanelsti-bourboni_7021/kniha/katalog/
- i) http://premedia.sk/sk/literatura_faktu/timothy_snyder_krvave_uzemie
- j) http://www.academia.cz/churchill-vizionar-statnik-historik.html
- k) http://www.academia.cz/civilizace-a-dejiny.html
- l) http://www.dokoran.cz/index.php?Kolapsy_slozitych_spolecnosti&p=book.php&id=469
- m) http://premedia.sk/sk/literatura_faktu/hans_kueng_katolicka_cirkev
- n) http://www.youtube.com/watch?v=4Xx_5PuLIzc
- o) http://www.ivysehrad.cz/kniha/kolaps-neznamena-konec/
- p) http://www.ivysehrad.cz/kniha/po-cestach-kamenitych/
- q) http://premedia.sk/sk/literatura_faktu/ivan_kamenec_tragedia_politika_knaza_a_cloveka
- r) http://www.kalligram.sk/?cl=kniha&iid=639
- s) http://premedia.sk/sk/literatura_faktu/myty_nase_slovenske
- t) http://www.bux.cz/knihy/107408-cesta-sneznych-ptaku.html
- u) http://www.slovart.sk/knihy-v-slovenskom-a-ceskom-jazyku/beletria/slovenska-literatura/mrtvy-na-pekelnom-vrchu.html?page_id=13896
- v) http://www.amazon.com/Civilization-West-Rest-Niall-Ferguson/dp/0143122061/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1385942217&sr=8-3&keywords=niall+ferguson
- w) http://www.amazon.com/Shadow-Sword-Birth-Global-Empire/dp/0307473651/ref=la_B000APEALK_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1385929079&sr=1-3
Obrazová príloha: Academia, Argo, Bux, Dokořán, Kalligram, Premedia, Slovart, Vyšehrad
vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte, v Guatemale a v Sudáne. Pracuje v Archeologickom ústave SAV v.v.i. Voľný čas venuje portálu HistoryLab.sk. Je spoluautorom a editorom kníh Kolaps očami archeológie, Archaeology of Failaka and Kuwaiti coast, História pre zaneprázdnených 1 a 2, Epidémie v dejinách a Klíma v dejinách. Napísal aj knihu Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností.
Mohlo by sa vám páčiť
Najčítanejšie články za 7 dní
#VtentoDeň
- 0042 Roku 42 pred n. l. sa odohrala prvá z dvoch bitiek pri Filippách, ohlasujúcich koniec Rímskej republiky. V druhej, ktorá nasledovala o dvadsať dní neskôr, zomrel Caesarov vrah Brutus.